Urządzanie mieszkań. Jak uniknąć najpoważniejszych błędów?

Urządzanie mieszkań

Wykonując coś samodzielnie, zwłaszcza bez większego rozeznania w temacie, zawsze istnieje ryzyko tego, że popełni się błędy. Urządzanie mieszkań nie jest w tym przypadku chlubnym wyjątkiem. To, jak zaaranżujemy naszą przestrzeń życiową, zależy nie tylko od naszych zdolności remontowych, ale też od wielu czynników zewnętrznych, takich jak przyzwyczajenia, kopiowanie aranżacji na gruncie zupełnie innych pomieszczeń, czy mała wyobraźnia przestrzenna. W wielu przypadkach okazuje się, że lepszym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalisty.

Polacy powoli odchodzą od utrwalonych wzorców

Niezbyt korzystną historię gospodarczą Polski znamy wszyscy – lata 70. i 80. to okres dość specyficzny również w dziedzinie urządzania mieszkań. Niedobory materiałowe, czy konieczność kupienia tego co jest, skutkowało dość eklektycznym stylem w większości polskich domów. Późniejsze, postkomunistyczne lata przyniosły natomiast nadmiar wszystkiego – bogactwo wystrojów, wzorów i kolorów nie zawsze do siebie pasujących.

Jak wynika z doświadczeń firmy Deco Nova, zajmującej się profesjonalnym wykańczaniem mieszkań, dzisiejsze upodobania Polaków skłaniają się bardziej w stronę prostoty, a wręcz minimalizmu. Coraz częściej doceniamy projekty, które są eleganckie (ale przytulne), pozbawione nadmiaru przedmiotów, posiadające jakiś motyw przewodni. Częściej także decydujemy się na to, by całe mieszkanie urządzić w jednej, dominującej kolorystyce, dla kontrastu przełamanej tylko jednym lub dwoma wyrazistymi barwami. Wpływ na takie zachowania ma nie tylko szeroki wybór materiałów wykończeniowych, ale również większy dostęp do tego, jak urządzanie mieszkań wygląda w innych krajach. Dostęp do Internetu, czy instagramowych profili projektantów sprawia, że większość z nas może wyrobić sobie spójny gust. Nie zawsze jednak wiemy, jak przekuć nasze upodobania w rzeczywistość i jak wkomponować je w ograniczoną przestrzeń.

Jakie błędy aranżacyjne najczęściej popełniamy?

Projektanci Deco Nova przyznają, że często w rozmowach z klientami udaje im się wychwycić pewne przyzwyczajenia, które przy dzisiejszych standardach mieszkaniowych nie mają już racji bytu. Czasami bywa tak, że dopiero przy przedstawianiu projektu, klienci ci dają się przekonać do tego, że ich pomysły nie zawsze prezentują się dobrze.

Największym „grzechem” Polaków zdaje się brak konsekwencji przy wyborze stylu, ale też nieumiejętność łączenia kilku różnych. Czasami możemy z tego otrzymać salon w stylu industrialnym, a sypialnię w prowansalskim. Nie będzie to wyglądać dobrze – zwłaszcza gdy przyzwyczajeni jesteśmy do „typowo polskiego” rozstawiania wszystkich mebli pod ścianami (nawet jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię).

Wśród innych, również często występujących błędów projektanci wymieniają także stosowanie kilku różnych, dominujących barw w jednym pomieszczeniu, uleganie tymczasowej modzie tylko w przypadku kilku elementów, które nie pasują do wnętrza czy przywiązanie do nadmiaru zdobień na meblach i ścianach.